Chytré hodinky s „přetaktovaným akcelerometrem“ dokáží zázraky [demo]

Ivana Dunková

Každé chytré hodinky mají akcelerometr. Měří kroky nebo hlídá, zda jste naklonili hodinky k sobě a chcete se podívat na displej. Pro větší přesnost lokalizace v prostoru se může spojit s gyroskopem, ale i samotný akcelerometr dokáže unikátní triky. Stačí ho přetaktovat.

Klasický akcelerometr snímá změny zrychlení přibližně stokrát za sekundu (100 Hz). To stačí, aby zareagoval na pohyb ruky, ale přitom jeho potenciál je mnohem vyšší.

Na Carnegie Mellon University zkusili akcelerometr výrazně zrychlit. Upravili firmware v běžných chytrých hodinkách (starší Android Wear hodinky LG G Watch ) a změnili vzorkovací frekvenci akcelerometru na 4 000 Hz. Díky tomu byli schopni změřit i jemnější vibrace.

Upravené hodinky pak dokáží zjistit i jemné pohyby a gesta, dokáže rozeznat jaký nástroj zrovna používáte a analyzovat gesta rukou. Dokonce je možné vyrobit mírně vibrující součástky, které při dotyku prstem přenesou kód vibrace do hodinek. Například upravená pistole na tavné lepidlo může do hodinek předávat aktuální teplotu hrotu.

Důležitou vlastností takového snímání je odolnost vůči hluku. Snímání zvuků mikrofonem nedokáže poskytnout tak přesný nezašuměný signál jako kontaktní vibrace v akcelerometru.

Urychlený akcelerometr se samozřejmě výrazně promítne na spotřebě hodinek, ale do budoucna bude třeba možné akcelerometr urychlovat krátkodobě nebo pomocí specializovaných čipů dosáhnout vyšší úspory energie.

Projekt ViBand ale ukazuje, že pro unikátní výsledky nepotřebujete unikátní hardware. Stačí vzít i ten, který na trhu existuje několik let. LG G Watch je z dnešního pohledu zastaralý kus hardwaru. Podobný přetaktovatelný snímač obsahují i Moto 360, Samsung Gear 2, Samsung Gear Fit, LG Urbane a mnoho dalších. Apple Watch má jiný akcelerometr a pochopitelně nemá otevřený firmware, který by podobné experimenty nyní umožňoval.

Zdroj: ViBand