RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

Ivana Dunková

Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi

Plusy

Minusy

Společnost Xiaomi, resp. jeho partner Huami, který pro ni obdobné zboží vyrábí, má již poměrně bohatou historii chytrých fitness náramků a hodinek. Po veleúspěšných náramcích Mi Band byly v roce 2017 představeny první hodinky Amazfit s keramickým pouzdrem. Následovaly další modely jako náramek BIP nebo klasické chytré hodinky Amazfit Stratos 2.

Amazfit Verge. Xiaomi ukázalo GPS hodinky s cenou dva a půl tisíce korun

Letos jsme se zatím nedočkali plnohodnotné náhrady za loňský model Stratos 2, avšak světlo světa spatřily sportovní hodinky Amazfit Verge. Ty zaujmou zajímavou výbavu v čele s AMOLED displejem a štědrou baterií, avšak mnohé může odradit laciný vzhled. Na co se může uživatel za necelé 4 tisíce Kč těšit, to se dozvíme v dnešní recenzi.

Nestydí se za svůj původ. U obdobných produktů, které nabízí velmi zajímavý poměr cena/výkon, se vždy najde nějaké slabší místo. V případě těchto hodinek je to jejich vzhled. Amazfit Verge se za to však vůbec nestydí, jelikož jsou si vědomy svého zaměření.

Celým hodinkám tak dominují laciné plasty a ani design není nijak zajímavý. Na druhou stranu si položme otázku, jak často se zajímate o vzhled sportovních hodinek? Odpověď bude zřejmě znít, že téměř vůbec, jelikož v takových případech se zájemci dívají spíše po praktičnosti.

A tu v tomto případě dostanou. Plastový obal vydrží i méně šetrné užívání a ačkoliv AMOLED displej není chráněn safírovým sklíčkem, je i po několikatýdenním používání bez jediného škrábance.

Řemínek je vyroben z hypoalegernní gumy, přičemž díky svému 14mm uchycení bude možné ho poměrně jednoduše vyměnit za jiný. K ovládání pak slouží dotykový displej a jediné mechanické tlačítko na pravé straně. Z celkového pohledu to tedy není nic extra na pohled, avšak svojí konstrukcí prakticky založené zájemce potěší a svému účelu poslouží.

Trefa do černého. Jestliže na předchozích řádcích jsem mluvil o designu hodinek jako o hlavní slabině, pak displej se řadí naopak mezi jejich největší výhody a lákadla. Nabízí totiž 1,3palcový dotykový Super AMOLED displej s dostatečně jemným rozlišením 360 × 360 pixelů, který před poškozením chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 3. Oproti předchozí generaci tak chybí transflektivní vrstva, která při zobrazení využívá světelné paprsky.

Super AMOLED displej hodinkách zajišťuje perfektní barvy a výborné pozorovací úhly. Ani na sluníčku tak nebudete mít problém s čitelností displeje. Navíc zvolený typ displeje může vytěžit i maximum (s minimálním dopadem na výdrž) z funkce always-on. Jednotlivé ciferníky pak můžete měnit v nastavení aplikace telefonu. Na výběr je jak z analogových, digitálních, tak i netypických ciferníků, přičemž vždy záleží, která data preferujete.

Za pár korun hodně muziky. Po stránce hardwaru se v případě Amazfit Verge bavíme o dvoujádrovém procesoru s taktem 1,2 GHz, 512MB RAM a rovněž 4GB vnitřním uložišti (pro vaši hudbu je dostupných zhruba 2,4 GB). Běžný chod hodinek je zcela bezproblémový, když s jednotlivými dotykovými gesty si hodinky poradí bez mrknutí oka. Model Verge navíc obsahuje také reproduktor a mikrofon. To znamená, že v případě, že máte hodinky propojené s telefonem, můžete s nimi dokonce telefonovat. Při příchozím hovoru hodinky samy vyzvání (jestliže tuto možnost necháte v nastavení aktivní).

Xiaomi začíná prodávat nové chytré hodinky. Amazfit Verge přidávají funkce a snižují cenu

Velmi pozitivně překvapen jsem byl funkčností PPG senzoru srdeční aktivity. Ve srovnání s hrudním snímačem, který jsem současně používal byly totiž výsledky téměř srovnatelné (lišily se v rozmezí 2-3 tepů za minutu). Pro zvýšení přesnosti měření jsem přitom vždy před každou sportovní aktivitou pásek hodinek těsněji dotáhl. Nenastávaly ani situace, že by se naměřené hodnoty srdeční frekvence skokově měnily.

Dále hodinky mají ve své výbavě i adaptér Wi-Fi, prostřednictvím něhož probíhá zejména automatická synchronizace dat, i když je nemáte připojené k telefonu. Bluetooth 4.2 LE pak zajišťuje právě spojení mezi telefonem a hodinkami, případně s bezdrátovými sluchátky. Amazfit Verge nabízí i podporu GPS čipu (vč. Systému GLONASS).

V tomto smyslu jsem však byl mírně zklamaný jeho výsledky, když na každém kilometru (ve srovnání s hodinkami Garmin Fenix 3) zaostával s naměřenou vzdáleností o 20-70 metrů. Největší problém GPS čipu při zaznamenávání trasy dělaly zatáčky, které pravidelně zkracoval oproti realitě. Co může některých sportovně založených uživatelům chybět, to je měření VO2max nebo technologie ANT+.

Amazfit Verge se dodávají s 390mAh baterií, která jim dokáže dodávat energii po dobu necelého týdne. To vše při kontinuálním měření srdeční frekvence, zhruba 4-5 hodinách aktivní GPS, zapnutých notifikacích a automatické regulaci jasu. K dobíjení slouží trochu nemotorná (velká kolébka), když k zasunutí i vysunutí hodinek do této kolébky bude zapotřebí užití mírně vyšší síly. Z 0 na 100 jsou pak hodinky připravené zhruba během jedné hodiny.

V jednoduchosti je krása. Amazfit Verge používají vlastní operační systém, který lze propojit jak s chytrými telefony vybavenými systémem Android, tak s iOS. Výhrady mám k párování hodinek s telefonem, když toto lze provést pouze jednou a to přímo po obnovení továrních dat přes QR kód. Pokud si hodinky s telefonem přestanou rozumět, musíte provést tovární obnovu dat, čímž můžete přijít o veškerá naměřená data (pokud nemáte automatickou synchronizace přes Wi-Fi).

V samotném prostřední se pohybujete jednoduchými gesty, když tahem odshora dolů vysunute roletku s rychlými přepínači. Tahem zprava doleva zobrazíte nabídku funkcí (sporty, časovač, stopky, hudbu. Tahem zleva doprava se pak vždy vrátíte o krok nazpět. Konečně tahem odspodu nahoru zobrazíte zmeškané notifikace.

K dispozici je 12 předdefinovaných sportovních aktivit (běh, kolo,chůze, běh na pásu, turistika, jízda na rotopedu, eliptical, přespolní běh, tenis, lyžování, fotbal a přeskok přes švihadlo). Chybí tak například plavání, což je způsobeno nedostatečnou certifikaci odolnosti (IP68). Jakmile spustíte některou ze sportovních aktivit, můžete listovat mezi několika plochami s různými údaji (trasa GPS, průměrné tempo, tep, vzdálenost apod.).

Po dokončení aktivity se zobrazí opravdu velmi obsáhlý souhrn aktivity s mnoha informacemi (min/max tep, vzdálenost, počet kroků, tempo, kadence kroků, údaje o nadmořské výšce, nastoupaných metrech, kaloriích, tepových zónách a to včetně grafů.) Pokud chcete aktivitu exportovat jinam, než do určené aplikace, můžete v hodinkách zvolit export do soubor .gpx. Ten je poté však nutno manuálně vytáhnout z paměti hodinek a až následně ho nahrát do vaší oblíbené sportovní aplikace.

Kromě uvedeného dokáží hodinky zaznamenávat rovněž kvalitu vašeho spánku (dle tří úrovní). Hodinky jsou však schopné zobrazit pouze poslední spánek. Veškerá další spánková data zobrazíte pouze v aplikaci. V nastavení hodinek pak máte možnost upravit i chování hodinek například v noci (silent režim), automatické zapnutí při pohybu zápěstí, always-on funkci, upozornění na pohyb apod.

Celkově se mi prostředí hodinek Amazfit Verge líbilo. Je jednoduché, intuitivní, přičemž je z něj patrné, že hlavní důraz byl kladen na sportovní aktivity a maximalizaci naměřených dat.

Záplava statistik. To se pak samozřejmě odráží i v aplikaci pro mobilní telefony, která věnuje maximální úsilí zobrazení všech naměřených dat při sportovních aktivitách, včetně vyobrazení v grafech nebo uchovávání osobních rekordů na různé vzdálenosti.

V rámci dalších aktivit (kroky, spánek) nabízí průměrné hodnoty za libovolné období, včetně případných cílů a jejich naplnění. U spánku pak kombinuje všechny naměřené hodnoty, aby celkový spánek ocenila na bodové stupnici od 0 do 100.

V nastavení aplikace můžete ovládat jak chování aplikace, tak i samotných hodinek. Nastavíte odtud zobrazované jednotky, příchozí notifikace na hodinkách, ciferníky, seřazení jednotlivých aplikací v hodinkách apod. Schází mi pouze větší propojení se sportovními aplikacemi jako Endomondo, Strava nebo Runtastic.

Hodinky Amazfit Verge lze v současnosti pořídit za cenu kolem 3 tisíc korun, což je pro celkové hodnocení poměrně zásadní. Za tyto peníze totiž dostanete sportovní hodinky, které se svými funkcemi vyrovnají i významně dražší konkurenci. Daní za cenovou přijatelnost je přitom zejména subjektivně lacinější design, který však u sportovních hodinek nemusí hrát až takovou roli.

V rámci hodnocení lze vyzdvihnout také velmi přesný senzor srdečního tepu, který může kontinuálně mapovat srdeční aktivitu. I při častějším využívání GPS trackeru si přitom hodinky zachovají přijatelnou, zhruba týdenní, výdrž. Nic na tom nezmění ani příchozí notifikace, na něž hodinky upozorní i zvukově.

S notifikacemi je spojeno i jedno z mála negativ, a to že se jedná pouze o pasivní notifikace, na něž nelze skrze hodinky odpovědět. Dalším negativem je i složitý export sportovních dat a absence propojení se sportovních aplikacemi.