Vědci z Kolumbijské univerzity představili nový typ ohebné Li-Ion baterie s rekordní energetickou hustotou. Ve srovnání s pevným článkem pojme 85 % energie. To z ní dělá ideální technologii pro nasazení v nositelnostech – baterie by totiž mohla být nejen v hodinkách/náramku, ale i v řemínku. Znamenalo by to zásadní změny v konstrukci, ale výdrž takového přístroje by se násobně zvýšila.
Důkaz místo slibů. Zatím pouze v laboratoři:
Jako inspirace při konstrukci posloužila páteř, která se skládá z řady pevných obratlů a měkkých plotének mezi nimi. To zajišťuje pevnost a ohebnost zároveň. V případě baterie se kombinují malé pevné části, ve kterých se ukládá energie, s měkkými částmi, které zajišťují propojení. Jednotlivé vrstvy elektrod se rozřežou na proužky, které se omotají kolem spojnice, takže výsledek připomíná páteř i vizuálně.
Apple má průšvih, vy můžete mít novou baterku. Levně nebo zdarma. Tady je návod
Baterie je schopná produkovat stabilní napětí při ohýbání i ve zkrutu. Následné ohledání ukázalo, že nedošlo k mechanickému poškození.
Otázkou je, kdy se baterie dostane do výroby, kdy ji k testům dostanou výrobci nositelností a kdy představí první hotový produkt. Na letošek bych si mnoho nevsadil, hádám, že čekat budeme déle...
Ukázka testovacího procesu. Pokud se ohyb náramku omezí tužším materiálem, baterie vydrží věky: