Jak se zbavit závislosti na smartphonu? Tady je několik tipů, co dělat a naopak nedělat

Ivana Dunková

Na smartphonech trávíme denně i několik hodit, aniž bychom museli Tady je několik tipů, jak závislost omezit Fungovat budou s Androidem i iOS

V dnešní době se ze smartphonů staly naši celodenní společníci, kteří nám ulehčují život, máme v nich naše osobní informace, ale slouží také jako hlavní kontakt se světem. Tyto malé krabičky si v našem životě našly často tak nezastupitelné místo, že není těžké propadnout závislosti na nich. Ostatně podívejte se sami, kolik hodin denně trávíte na svém telefonu vy. To se však dá změnit a nástroje k tomu má každý po ruce.

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak omezit čas trávení na chytrém telefonu je paradoxně právě v tom omezit čas. Telefony dnes totiž nabízí možnost nastavení si časového limitu aplikací. Jednoduše zvolíte konkrétní aplikace a v minutách/hodinách nastavíte limit pro celý den.

Jakmile při používání limit vyprší, aplikace se vypne. Samozřejmě je možné limit obejít a v případě nutnosti jej opětovně aktivovat. Tento limit má ale spíše psychologický efekt, kdy omezenost a odpočet času člověka motivuje aplikaci co nejméně používat.

Trochu mírnějším řešením je tzv. klidový čas, který vám neomezí čas aplikací, ale umožní vám nastavit klidné fáze dne, kdy telefonem nebude zbytečně vyrušováni. Hodit se to může například po ránu či večer. Schválně si sáhněte do svědomí, kdo z vás tráví první minuty po probuzení nebo poslední minuty před spaním s mobilem v ruce?

Zkuste nebýt otrokem svého telefonu, nastavte si klidový režim alespoň půl hodinky před spaním a po probuzení. Zkuste tento režim dodržovat několik dní a uvidíte, jak po čase zjistíte, že telefon vám telefon v těchto klidových chvílích přestane chybět.

Když zabrouzdáte do nastavení vašeho telefonu a podíváte se, v jakých aplikacích trávíte nejvíce času, je velmi pravděpodobné že mezi nejvíce používanými budou právě sociální sítě. Tyto aplikace vás udržují v neustálém v kontaktu s vnějším světem. Neustálé příchozí zprávy, lajky a libovolné notifikace pak vás pak podvědomě přemlouvají ke kliknutí.

Zkuste si během dne, zejména toho pracovního zablokovat notifikace pro sociální sítě, nebo minimálně alespoň pro kontakty, které pro vás nejsou prioritní a víte, že mohou počkat. Zvýšíte tím nejen svůj klid, ale také produktivitu, jelikož odpadne veškeré rozptylování. Pokud máte velkou odvahu, můžete zkusit některé sociální sítě i odstranit.

Elegantní způsob, jak se zbavit závislosti na smartphonu je ten, že si jeho obsah jednoduše zošklivíte. Namísto živých barviček si můžete nastavit nějaké méně atraktivní barevné filtry, vyšší teplotu barev a nebo tu nejúčinnější variantu: černobílý režim. Dnešní systémy totiž umí obraz přepnout i do stupňů šedi.

Poté nemusíte nic omezovat, všechno funguje jako dřív, ale už po chvíli zjistíte, že to jaksi není ono a že koukat na černobílý obraz vás tolik nebaví. Prohlížení feedu? Nuda. Hraní her? Divné. Nakonec zjistíte, že se s černobílým trávíte čas na telefonu daleko méně než dřív. Na Apple iOS možnost aktivace naleznete v sekci Zpřístupnění -> Displej a velikost textu -> Filtry barev. V případě Androidu musíte v nastavení zavítat do sekce Pro vývojáře -> Simulovat barevný prostor.

Bude to znít paradoxně, ale skvělým způsobem jak omezit používání chytrého telefonu je pořízením chytrých hodinek. A dokonce si troufnu tvrdit, že čím chytřejší, tím lepší. Skrze pokročilejší chytré hodinky totiž obsloužíte spoustu věcí od hudebního přehrávače přes odpovídání na zprávy, až po základní řízení chytré domácnosti.

Hodinky mají ale tu skvělou vlastnost, že vám nedají moc prostoru k rozptylování a většinou jde o rychlé a věcné interakce. S hodinkami tak můžete vyřídit většinou věcí, které potřebujete a přitom vůbec se nepodívat na smartphone. Úplně nejlepší je pak pořízení hodinek s integrovanou SIM a LTE, které vám pomůžou používání telefonu ještě více eliminovat.

Někomu to může připadat extrémní řešení, ale skvěle funguje. Pořiďte si ke svému smartphonu ještě tlačítkový telefon, případně pokud se toho opravdu nebojíte, tak svůj smartphone za hloupý telefon vyměňte úplně. Výhodou je to, že s takovým zařízením nepřijdete o kontakt se svými blízkými. Kdykoliv jim můžete zavolat či napsat a naopak budete i neustále na příjmu.

Zmizí ale veškeré chytré funkce, notifikace, aplikace, sociální sítě a zkrátka všechno co vás jinak nutilo věnovat svému telefonu přílišnou pozornost. Pro nouzové použití se dnes dají sehnat i tlačítkové telefony s Wi-Fi či LTE. O to co potřebujete tedy přijít nemusíte, otřesný uživatelský komfort vám ale pomůže k tomu, abyste je nepoužívali.