Jednoduchá otázka, ale jsou otázky, které by měly předcházet. Chcete vlastně, aby vaše dítě mělo mobil? Potřebuje jej?
Rodiče vnímají telefon jako pupeční šňůru, díky které s dítětem udržují kontakt, umožňuje jej kdykoliv zkontrolovat. Bezpečnost a kontrola. Mobil ale také odvádí pozornost – při výuce, při pohybu na ulici a v životě vůbec, protože dříve nebo později školáček přijde na to, že se na tom dají hrát hry, které spolykají klidně i několik hodin denně.
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit
U staršího dítěte je mobil nutnost, jinak jej diskvalifikujete ze společnosti, takže správná otázka zní, kdy mobil koupit, jaký je ten správný věk. Pokud si necháte napovědět statistikou, tak děti nejčastěji dostávají mobil mezi osmým a desátým rokem, mezi 12letými jej má 90 %.
Pokud chcete hranici nákupu posunout dále, přitom chcete mít dítě pod kontrolou a třeba jej dokonce sledovat na mapě ve svém smartphonu, jsou zajímavým řešením speciální chytré hodinky. Najděte si třeba Alcatel Movetime Family Watch – hodinky jsou na trhu už cca tři roky, ale stále plní svoji funkci, navíc jejich cena klesla na hvězdných 1 790 Kč.
5 tipů, jak být offline. Děti stráví online i sedm hodin denně, řešení je na rodičích
Vy si nainstalujete aplikaci, která vám vyhodí hlášku, že dítě zrovna dorazilo do školy, nebo domů. Problém „pupeční šňůry“ je vyřešen, přitom dítě nedostane přístroj, který jej bude rozptylovat. A když na to přijde, hodinky zvládají i hlasové hovory.
Jestli se přece jen rozhodnete pro telefon, raději to ani nezkoušejte se starším tlačítkovým. Potřeba vyrovnat se spolužákům vás stejně časem přiměje koupit smartphone a do té doby bude tlačítkáč ležet kdesi v batohu, takže se ratolesti stejně nedovoláte.
Zrůdičky, podivnosti a jiné mobily, které se úplně nepovedly
A v neposlední řadě – zeptejte se svého školáka, jaký mobil chce. Pravděpodobně bude v téhle oblasti zběhlejší než vy a je zde přece jen nějaká šance, že se jeho představa potká s vašimi finančními možnostmi.
Co vzít v úvahu před nákupem telefonu
Nákupem telefonu to nekončí. Aby dítě mohlo komunikovat, je potřeba pořídit SIM kartu a zamyslete se, jestli k hlasovým hovorům nezaplatíte rovnou i nějaký balík dat. Jestli chcete sledovat pohyb dítěte online, bez datového tarifu se neobejde. První volbou patrně budou předplacené karty, které školáka naučí hospodařit se svěřeným rozpočtem, ale zkuste se operátora zeptat, jestli k vašemu rodičovskému tarifu neumí přidat partnerskou kartu. Můžete tak výrazně ušetřit.
Stačí říct a Google zamkne vašim dětem telefon
A jestli se bojíte, že s mobilem koupíte nekontrolovatelného časožrouta, tak vězte, že existují aplikace, které rodičům umožní kontrolovat co, kdy a jak dlouho může dítě s mobilem dělat. Začněte třeba s bezplatnou platformou Google Family Link.
Chcete konkrétní tipy?
Nikde není napsané, že dítěti neposlouží mobil, který odloží rodič, ale pokud hodláte nakupovat, tak některé mobily jsou pro děti vhodnější než jiné. Tady jsou čtyři tipy odstupňované podle ceny:
rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,8 mm, 197 g displej: 6,6", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710f (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk 55 % vybavenost | |
cena: 4 490 Kč až 6 990 Kč |
rozměry a hmotnost: 147 × 70 × 8,3 mm displej: 5,8", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 560, 296 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 7884 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk 50 % vybavenost | |
cena: 2 997 Kč až 5 140 Kč |