Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

Ivana Dunková

Rok 2016 byl ve znamení evoluce Prosadila se spousta nových technologií Došlo i na smutné konce

Boom hlasových asistentů a UI

Hlasový asistenti nejsou žádnou novinkou, už roky jsou s námi Siri, Cortana, Google Now, případně Amazon Alexa. Ty letos doplnila VIV (později odkoupená Samsungem) a Google Assistant. Druhý zmiňovaný našel uplatnění u několika novinek jako smartphonů Pixel , komunikátoru Allo a „chytrého reproduktoru“ Google Home . Siri se otevřela vývojářům třetích stran, a tak se například naučila platit přes PayPal .

Ke konci roku byl velkým překvapením futuristický smartphone Honor Magic s umělou inteligencí zvanou Magic Live System. Hlasový asistent však nemusí být jen v telefonu nebo v krabičce na stole. Příkladem je například robotický „komorník“ Asus Zenbo postavený na UI od Googlu, který kromě ovládání domácnosti může dětem přečíst pohádku.

Začněte používat hlasové funkce Google Now. Tady je 24 ukázek pro inspiraci

Český Google dnes začal mluvit. Zkuste to i na svém mobilu [video]

Modulární telefony

Zatímco Google letos modulární telefony z Projectu Ara odpískal, ne tak radikální konkurence se dostala až do obchodů. LG G5 se zásuvnými jednotkami a nutností pokaždé restartovat nebyl ten nejšťastnější pokus. Ani nabídka modulů nebyla velká a když se přidá vysoká cena, výsledkem je fiasko.

Naopak Moto Mods slaví úspěch . Výrobce zvolenou konstrukcí obešel problémy LG a díky spolupráci s velkými firmami nabídka modulů stále roste. Dají se koupit powerbanky, projektor, reproduktor JBL, nebo fotoaparát Hasselblad a další . Aktulně jsou podporovány telefony Moto Z, Z Force a Z Play, ale výrobce potvrdil kompatibilitu s novými telefony v příštích pěti letech.

Lenovo Moto Mods: batůžky s extra funkcemi pro řadu Moto Z [recenze]

Lenovo Moto Z Play: transformer, co konečně dává smysl. S Moto Mods, i bez nich [recenze]

Duální fotoaparáty

Velký boom loni zaznamenaly i duální fotoaparáty. Ty nejvíce tlačil Huawei s vlajkovou lodí P9 a jeho značka Honor, jehož Osmička sklidila pozitivní ohlas nejen v naší recenzi . S duálními foťáky však přišlo také LG u modelů G5 a V20 , dále Xiaomi Mi 5s Plus a samozřejmě Apple s iPhony 7 a 7 Plus . Specialitou pak bylo Lenovo Phab 2 Pro , které kvůli technologii Google Tango nabízí zadní foťáky rovnou tři.

Druhou čočku většina výrobcu využívá pro focení s odlišným úhlem záběru, což lze uplatnit pro pozdější přeostřování do objektů v pozadí či popředí. LG s Applem u objektivů využili i odlišné ohniskové vzdálenosti, což uživateli umožní dvojité přiblížení/oddálení bez zásadní ztráty obrazové kvality.

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

Apple iPhone 7 Plus: Od druhého oka zázrak nečekejte [video]

Sbohem 3,5mm jacku

Rok 2016 byl také rokem odstranění 3,5mm sluchátkového jacku. Odvahu na odstranění tohoto analogového konektoru mělo nejdříve čínské LeEco s modely Le 2, Le 2 Pro a Le Max 2 . O pár týdnů později dal jacku sbohem i Intel , který stejně jako LeEco vidí budoucnost v USB-C.

Během roku je následovali i další výrobci jako Lenovo s modulárním telefonem Moto Z a hlavně Apple s novými iPhony , který 3,5mm konektor nahradil Lightningem. V závěru roku pak sluchátkový jack zabilo i HTC s modelem 10 Evo . Očekává se, že tento trend bude v příštím roce sílit.

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Smartphony „bez hranic“

Ačkoliv jsme se s telefony s miniaturními rámečky setkali už před pár lety , do většího podvědomí uživatelů se dostaly až letos s Xiaomi Mi Mix . Abychom byli upřímní ani zde rámečky úplně nezmizely, ale už to, že displej zabírá 91% čelní plochy, pomohlo k výraznému zmenšení celkových rozměrů.

Chybějící prostor si však vyžádal přesunutí čelní kamerky dolů pod displej, nahrazení proximity senzoru ultrazvukem a sluchátko piezoelektrickým repráčkem umístěným dovnitř pod displej. Podle spekulací se však s „bezrámečkovými“ telefony roztrhne pytel až v tomto roce. Pomoci k tomu má hlavně Japan Display , která se výrobě takových displejů věnuje.

Budoucnost je bezrámečková. Smartphone s displejem od kraje ke kraji chystají velké i méně známé značky

Xiaomi Mi Mix: Zbytečný podfuk na fanouška. Rámečky nejsou tak tenké, jak nám tvrdili

Mobilní termokamery

Díky zlevnění technologie termokamer, došlo k jejich rozšíření i do světa chytrých telefonů. Nejprve jen v podobě přídavných modulů do microUSB či Lightningu, které prosadily firmy Seek Thermal a Flir . Později přišla i plná integrace.

Hlavním představitelem byl CAT S60 u něhož Caterpillar ve spolupráci s firmou Flir vestavělo termokameru přímo do druhé čočky fotoaparátu. Pro ni je zde připravena speciální aplikace, ve které můžete sledovat tepelnou stopu objektů, natáčet termovidea, případně spojit termoobraz s obrazem z druhého fotoaparátu. Vzhledem ke zvýšené odolnosti je telefon ideálním společníkem na stavbu.

CAT S60: změří teplotu a zavolá pomoc [video]

Elektronika a voda: jak ji chránit a resuscitovat

Ultrazvuková budoucnost

Premiéru si ultrazvuk v telefonech odbyl už v roce 2015 , ale až loni se dostal na trh. Uplatnění našel ve čtečkách otisků prstů, které jsou díky tomu přesnějí, rychlejší a lépe si poradí s mokrými prsty. Průkopníkem bylo čínské LeEco Le Max Pro , později následované společností Xiaomi s vlajkovým modelem Mi 5s . Jak jsme si ale ověřili , pokrok je zde spíše otázkou marketingu než, že byste ho reálně pocítili.

Na konci roku ultrazvuk dostalo i „bezrámečkové“ Xiaomi Mi Mix , ovšem zde neplní funkci přesnější čtečky otisků prstů, ale nahrazuje zde chybějící proximity senzor. S ultrazvukem se budeme setkávat i v roce 2017 a věřím, že bude lepší a lepší.

Zázrak jménem ultrazvuková čtečka otisků. Stojí za ten humbuk? [video]

Xiaomi Mi 5s: čínský šampion s bolestivým handicapem [recenze]

Bleskové nabíjení

Technologie nabíjení úzce souvisí s použitými procesory. Loni bylo nejvíce slyšet o techologii Qualcomm Quick Charge 3.0 , se kterou nebyl problém nabít 70% baterie za 30 minut. Pozadu nezůstal ani MediaTek Pump Express 3.0 , který nabije 70% za 20 minut.

Na konci roku ale všem vypálil rybník Honor Magic , který nabije 40% baterie za 10 minut, případně 70% za 20 minut stejně jako MediTek. V tomto roce můžeme očekávat širší uplatnění nově představeného Qualcomm QuickCharge 4.0 , které má být ještě o 20% rychlejší než předešlá generace.

Quick Charge 4.0 oficiálně: 5 minut nabíjení = 5 hodin používání

Huawei představuje slíbený mobil se superrychlým nabíjením. Rychlost trochu zklame

Magic: Fotogalerie špičkového Honoru z tiskové konference

Android na PC a Windows na ARM

Hned z počátku roku 2016 jsme se radovali z nového Android Remix OS 2.0 pro běžné počítače. Systém umožňuje práci s okny a celkově připomíná běžnou práci na PC. Navíc byl velmi nenáročný, takže dobře fungoval i na starých strojích. Kdo nechtěl měnit systém, mohl využít emulátoru Remix OS Player , který stačilo nainstalovat jako aplikaci do Windows.

Na konci roku jsme se pro změnu dočkali opačného scénáře, kdy Microsoft ve spolupráci s Qualcommem přislíbili podporu desktopových Windows 10 pro přístroje s procesory ARM. Pro demonstraci ukázali , že na Snapdragonu 820 lze s Windows 10 používat i plnohodnotný Adobe Photoshop.

Desktopový Android Remix OS. Toto měl vymyslet Google

Vzpomínáme na první smartphone. Před 22 lety jej vyrobilo IBM

(Ne)očekávané konce

Rok 2016 byl bohužel i ve znamení velkých konců. Nejprve Blackberry zařízlo systém OS 10, který nahradilo Androidem. Později dokonce skončilo i s vlastní výrobou telefonů. Pohřeb svému systému Firefox OS vystrojila i Mozilla , která měla problém s širším prosazením na trhu.

Na pokraji smrti jsou i dříve oblíbené mobilní Windows, které odpískal samotný Microsoft ukončením prodeje telefonů pro koncové spotřebitele . Někteří výrobci to však s upadající platformou nevzdali, což potvrzuje HP Elite X3 . Smutný konec potkal i chytré hodinky Pebble. Jeho akvizicie americkým Fitbitem totiž znamenala ukončení prodeje a blíží se konec celé platformy.

23 „iPhone killerů“ …které iPhone nezabily

Návody na internetu slibují znásobení paměti iPhonů a Androidů. Dá se jim věřit?

Úvodní obrázek: Kristof, Flicker