Elegantní obrněnenec, který se nezalekne ani extrémních podmínek Slabší výkon nahradí hlavně velké paměti a foťák Výrobce zůstal s cenou při zemi
Českobudějovická značka Evolveo patří u nás k již zavedeným výrobcům odolných chytrých telefonů. Tentokrát jsme se rozhodli otestovat jejich nejvybavenější model StrongPhone G8 . Ten se chlubí odolností vůči vodě a prachu díky IP68 a výrobce se ohání také armádními standardy, díky kterým se telefon nezalekne ani extrémních podmínek.
Otázkou je, jak se češi popasovali s vnitřní výbavou, na které výrobci odolných telefonů šetří nejvíce. O tom, jak si telefon vedl se dočtete v následujících kapitolách recenze. Předem však prozradím, že některé obavy se potvrdily, ale došlo i na velmi příjemná překvapení.
Samotná recenze Evolveo Strongphone G8 začíná na následujícím listu.
Obrněnec po liposukci. Když si vzpomenu, jak ještě před pár lety vypadaly čistokrevné odolné telefony, mám z Evolveo StrongPhone G8 velkou radost. Telefon je totiž obrněný, aniž by byl nějak masivní, jak jsme u mobilních těžkooděnců zvyklí. Přesto nedošlo na žádné ústupky. Telefon má kovovou konstrukci, pogumování na bocích, vyztužená záda a dojem odolnosti posilují i všudypřítomné šroubky. Přesto když vezmete telefon do ruky, nepřijde vám nijak velký.
Naopak s rozměry 151 × 77 × 12 mm v ruce působí jako normální telefon. I váha 192 g je na poměry odolných telefonů skvělá, čemuž vděčí zejména své titanové konstrukci zvané SolidStone. Přesto všechno mohu s čistým svědomím prohlásit, že jde o odolný smartphone bez kompromisů.
Díky certifikaci IP68 se nebojí prachu ani vody, a to při potopení do hloubky až 1,2m po dobu 30 minut. Armádní standard MIL-STD-810G:2008 je pak zárukou odolnosti proti výkyvům tlaku, slunečnímu záření, vlhkosti či kyselému prostředí. Zmíněné pogumování a ochranné sklíčko Gorilla Glass 3 jsou pak velmi dostatečnou ochranou proti pádům.
Čelní straně dominuje displej, který je sice více zanořený pod krycím sklíčkem, ale i to může být u odolného telefonu spíše k dobru. Nechybí ani sluchátko, čelní kamerka, nutné senzory nebo notifikační LED dioda. Zamrzí jen nevyužitý prostor pod displejem, kam výrobce mohl s přehledem umístit senzorová tlačítka. V lepším případě i fyzická, jako to mají někteří obrněnci. Takto si ale bohužel musíte vystačit jen s těmi na displeji.
Záda ukrývají modul fotoaparátu, který je za účelem ochrany před poškrábáním lehce zanořen pod úroveň zad. Pochvalu zaslouží i čtečka otisků prstů, která stále u odolných telefonů není něčím samozřejmým, zapomenout nesmím ani na schovanou cívku NFC. Posledním doplňkem je pak duální LED blesk a sekundární mikrofonek.
Na bocích kvůli zmíněné voděodolnosti Evolveo použilo ochranné krytky, které chrání hybridní nanoSIM /microSD slot na levém boku, sluchátkový jack na horní straně a USB-C konektor na straně spodní. Zde jen pozor na klasický kabel, který by kvůli velkému zanoření nemusel ke konektoru dosáhnout. Dole rovněž nejdeme mikrofonek a repráček. Na pravém boku ještě pochválím vroubkované tlačítka hlasitosti a zapínací tlačítko, které je pro snazší rozpoznání navíc modře obarvené.
„HDčko” k plné spokojenosti. Evolveo StrongPhone G8 nabídne 5,2” IPS displej s HD rozlišením 1 280 × 720 pixelů, které je na dané úhlopříčce naprosto dostatečné. Obraz je pěkně jemný a rastr jste schopni spatřit až při hodně blízkém zkoumání. Stran barevného podání je displej ve výchozím stavu naladěn na přirozené barvy.
Není však problém si v nastavení pohrát se sytostí, kontrastem, teplotou barev, ostrostí a lze dokonce softwarově změnit i dynamický kontrast u videa. Pochvalu zaslouží i filtr modrého světla, který využijete hlavně při používání v nočních hodinách.
Pozorovací úhly displeje jsou i navzdory jeho většímu zanoření v pořádku, horší je to však s hodnotami jasu. Ten minimální je stále dost vysoký, což může být v noci nepříjemné na oči a ten vysoký naopak poměrně nízký, takže počítejte s trochu horší světelností na přímém slunečním světle. Ale na poměry obrněnců v dané cenové kategorii jde stále spíše o nadprůměr. Jediné co mi zde trochu chybělo je třeba režim rukavice, který se u odolných telefonů dříve ve velkém používal.
Málo výkonu, ale spousta paměti. Ačkoliv je StrongPhone G8 v mobilním portfóliu Evolveo aktuálně tím nejvybavenějším modelem. Stran výkonu však nečekejte žádné zázraky. Stařičký procesor MediaTek Helio P10 (MT6755) po třech letech, kdy jej vídáme ve smartphonech výkonem sotva vystačí na střední třídu. Pro běžné používání sice má síly dostatek, ale při větším multitaskingu nebo hraní her narazíte na jeho limity. Vysoký výkon však nikdy nebyl doménou obrněných telefonů a s tím zkrátka před pořízením musíte počítat.
Výkon - AnTuTu 7.1.0
Naopak velmi kladně hodnotím přítomnost nadprůměrných 4 GB operační paměti a 64GB vnitřní úložiště. Po rychlostní stránce sice úložiště patří spíše do nižší třídy, ale pokud nehodláte ukládat velké objemy dat, nebo instalovat objemné aplikace, tak vás nijak výrazně omezovat nebude. Potěšující je pak hlavně možnost rozšíření paměťovou kartou.
Rychlost úložiště - AndroBench:
Starší použitý čip nás bohužel vrací zpátky v čase i stran konektivity. Podporovány jsou sice všechny potřebné LTE frekvence, ovšem třeba Wi-Fi si poradí jen se staršími standardy 802.11 a/b/g/n a to navíc jen v pásmu 2,4 GHz. Ve specifikacích zamrzí i stařičké Bluetooth 4.0. Navzdory obrněné konstrukci ale chválím přítomnost NFC využitelné například pro bezkontaktní platby Google Pay nebo také využití moderního USB-C konektoru. Zachován přitom zůstal 3,5mm jack, který nepřímo souvisí i s podporou FM rádia.
Z použitých senzorů chválím čtečku otisků prstů, která je dostatečně rychlá, přesná a obstojně si poradí i vlhkými či mastnými prsty, což se u obrněnce hodí. Na jedničku fungují také polohové služby A-GPS a Glonass, což jsem v praxi důkladně ověřil jak v aplikaci GPS test, tak i na „cyklotoulkách” ve městě či šumavských lesích.
Na slabší hardware jsem u odolných telefonů zvyklý, přesto mě u StrongPhone G8 zklamala i výdrž. Navzdory slabšímu procesoru a menšímu displeji vystačí 3 000mAh baterie pouze na jednodenní výdrž při běžném aktivním používání. Tím myslím používání sociálních sítí, poslech streamované hudby, surfování na webu, volání, a to vše při zapnutých datech a Wi-Fi.
Výdrž:
Samozřejmě střídmějším používáním lze výdrž prodloužit, ale třeba dosáhnutí mety dvou dnů už si v mém případě vyžádalo poměrně velké odříkání. Spíše podprůměrnou výdrž potvrzují i naměřené hodnoty při simulovaném procházení webu či přehrávání Full HD videa. Samotný proces nabíjení z vybitého do plného stavu trvá okolo dvou hodin.
StrongPhone G8 neoslní ani po hudební stránce. Jeho repráček je sice dostatečně hlasitý, ale poslech hudby skrze něj rozhodně nedoporučuji. Projev je plastový, hodně šumí i při poloviční hlasitosti a u vyšších tónů reprodukovaný zvuk vyloženě tahá za uši. Výsledek bohužel ani moc nezlepší přibalená špuntová sluchátka.
Starý Nougat v čisté podobě. Návrat do minulosti trochu připomíná i předloňský operační systém Android 7.0 Nougat. Útěchou tedy je alespoň to, že se o něj Evolveo stará bezpečnostními aktualizacemi, které jsem za dobu testování obdržel rovnou dvě. Potěší také jednoduché čisté prostředí, které se velmi podobá čistému Androidu.
Jediné, co si zde Evolveo upravilo je vlastní prohlížeč, záznamník, kalendář, správce souborů, FM rádio či aplikaci fotoaparátu. Sice aplikace působí na dnešní poměry trochu zastarale, ale fungují a nijak nezatěžují systém. Celkově už po prvním spuštění telefonu máte k dispozici 60 ze 64 GB, a to je velmi slušný výsledek. Rovněž je vidět, že si Evolveo pohrálo s optimalizací, která se snaží z průměrného hardwaru vytáhnout maximum. Aktualizaci na Oreo by si však telefon určitě zasloužil.
Nejedno velké překvapení. Evolveo StrongPhone G8 se mezi obrněnci může pyšnit fotoaparátem s rozlišením 20Mpx při světelnosti f/2.0. Pro úplnost dodám, že se jedná o snímač ISOCELL od Samsungu. Fotky musím jednoznačně pochválit svou ostrostí, kdy díky vysokému rozlišení i po přiblížení nedochází ke slévání hran či ztrátě detailů. Bohužel to ale platí jen za dobrého světla.
V noci ale kvalita rapidně klesne dolů a přibude šum, ale to je problém většiny smartphonů. Přišlo mi však, že telefon navzdory slušné světelnosti dokáže pobrat hodně málo světla a objekty, které na srovnatelně drahých telefonech na fotce jasně vidíte, jsou u Evolvea zahaleny ve tmě.
Vytknout musím také delší prodlevu po stisku spouště, i pomalejší ostření. Rezervy má telefon také při pořizování makro snímků, kdy má problém blízký objekt správně zaostřit. V takovém případě pomůže jedině manuální zaostření. Přesto mě hlavní fotoaparát kvalitou velmi příjemně překvapil a do kapsy strčí většinu svých odolných konkurentů.
Velké překvapení přišlo i s přední 5Mpx kamerkou, která sice hodně bojuje s protisvětlem, ale za běžných podmínek, či dokonce za horšího osvětlení je schopná podávat opravdu nadprůměrné výkony. Na sociálních sítích si tedy ostudu rozhodně neuděláte.
Aplikace fotoaparátu je jednoduchá, přehledná a uživatel je v ní hned jako doma. Zde se nehraje na spoustu režimů, ale na minimalismus. Máte zde kameru, fotoaparát, panorama a jako bonus možnost obrazu v obraze, kdy naráz snímáte obraz ze zadního i čelního fotoaparátu, což ocení hlavně bloggeři, nebo my novináři. Funkce jako je samospoušť, HDR pak máte vždy jako samostatný přepínač vždy po ruce.
Zklamáním je však video. To Evolveo zvládne natáčet až ve Full HD při 30 snímcích za vteřinu. Video je však ukládáno ve formátu 3gp a na kvalitě je velmi patrná velká komprese. Rezervy má i elektronická stabilizace, což poznáte na lehce roztřeseném obrazu.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Evolveo StrongPhone G8 se v České republice prodává za cenu kolem 8 000 Kč. Za tyto peníze dostanete odolný smartphone, který se nebojí extrémních podmínek, přitom vypadá vkusně a jeho design nekazí centimetry gumy jako u některých konkurentů. Navíc vás příjemně překvapí velkou pamětí a slušným fotoaparátem. Přimhouřit oko musíte hlavně nad slabším procesorem a podprůměrnou výdrží baterie.
Mezi hlavní konkurenty telefonu patří rozhodně CAT S41 od známé značky Caterpillar, který nabízí vyšší výkon, jemnější displej, ale na druhou stranu šetří na pamětech. Většinu vytýkaných nedostatků napravuje podobně drahý iGet BlackView GBV8000 Pro , ovšem naopak postrádá armádní standard 810G. Obdobně je na tom i levnější Ulefone Armor 2 , který armádní normu kompenzuje skvělou výbavou a silnou baterií.
Verdikt: Odolný telefon, který nabídne vysokou odolnost v přijatelném těle. To, co ztratil na výkonu, dohání na velkých pamětech a překvapivě dobrém fotoaparátu. K dobru lze připočíst také čistý Android, i když ve starší verzi. Škoda jen podprůměrné výdrže baterie.
Plusy:
Minusy:
Fotky zařízení:
Screenshoty systému:
Ukázkové fotografie: