Zkusili jsme špičkový model hodinek finské firmy Suunto. GPS, barometr, kompas, teploměr a další čidla ukazují na ultimativní sportovní náčiní.
Nastupující éra nositelností nahrává především hodinkám. Přichází nové modely s barevnými a dotykovými displeji, vybavené různorodými senzory a schopné spojení s telefonem či počítačem. Jenomže na trhu už se přitom roky prodávají hodinky podobných možností. Mají GPS a další čidla, statistiky posílají na web a jsou to malé počítače na zápěstí, které znají především sportovci a náročnější turisté. Vyzkoušeli jsme jeden takový – Suunto Ambit 2.
Ambit 2 jsou aktuálně nejvyšším sportovním modelem hodinek finského výrobce Suunto. Jsou univerzálním nástrojem pro měření pohybových aktivit, přičemž mohou využívat záznamu různorodých čidel v čele s GPS. Je tu ale i barometr, kompas, teploměr a především ANT+, tedy bezdrátová technologie pro připojení čidel dalších, jako je snímač srdečního tepu, krokoměr či snímače otáček na kolo. Hodinky rovněž rozeznají plavecký styl a umí počítat uplavané bazény.
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce
Na ruce nepřehlédnutelné
Hodinky jsou to trochu větší ve srovnání s běžnými hodinkami, které umí zobrazovat jen čas. Především tloušťka 18 mm je znát – při oblékání často zavadíte rukávem, a také na hmotnost 89 g si musíte chvíli zvyknout. Pěticentimetrový vnější průměr už tolik nevadí, o to větší tak může být samotný displej. A to se hodí.
Řemínek je pryžový a lze ho snadno vyměnit, byť výhradně za originál. Působí odolně a díky vydatné perforaci je i odvětraný. Do řemínku z těla hodinek zasahuje výčnělek, ve kterém je umístěn GPS přijímač. Nevypadá to nějak zle a čip GPS je díky tomu lépe vystaven k obloze.
Hodinky nejsou vybaveny kromě ANT+ jinou bezdrátovou komunikační technologií a pro spojení s počítačem proto vyžadují speciální USB kabel s kleštičkami. Do těch se hodinky skřípnou a přítomné kontakty už se postarají o výměnu dat a také o nabíjení. Nabíjí se z USB portu či libovolné USB nabíječky, nějakou speciální k hodinkám nedostanete.
Displej je klasický, monochromatický. Pro venkovní prostředí je to skvělá volba, je bezvadně čitelný i bez podsvícení a není energeticky náročný. Podsvícení mu nicméně nechybí, takže i v noci si údaje z hodinek přečtete. Když ale podsvícení omylem zapnete za světla, čitelnost se paradoxně výrazně zhorší.
Ovládání hodinek je triviální. Je tu pět tlačítek, jejichž funkce jsou popsány v okruží a velmi rychle si zvyknete na intuitivní procházení funkcí.
Ovládání hodinek v praxi
Než zdlouhavé popisování, jaké tlačítko kdy stisknout a jak to celé funguje, bude vhodnější, když se podíváte na krátké video:
A kdo nemá čas na video, ten si může prohlédnout pár nafocenýh displejů:
Hodinky, které nastavíte z webu
S hodinkami Suunto Ambit 2 jsem zároveň testoval i konkurenční hodinky Garmin Forerunner 620, které za podobnou cenu kolem dvanácti tisíc korun nabízí i podobné funkce. Zásadně se ale liší v tom, že na rozdíl od Ambitů jsou ryze běžecké. Stěžejní výhoda hodinek Ambit je v jejich univerzálním použití – můžete si nadefinovat vlastní sportovní aktivity, co se u nich má měřit a co zobrazovat na displeji.
Nastavení přitom probíhá u počítače, a to odkudkoli, kde je internet. K hodinkám Suunto si totiž do počítače nainstalujete pouze software s ovladači a po připojení hodinek do USB portu už vám pak automaticky proběhne synchronizace s webovou službou Movescounom . Napoprvé to samozřejmě bude chtít registraci, ale pak už je to věc ryze automatická. Movescount je službou, kde můžete kompletně spravovat naměřené hodnoty, ale právě také nastavení hodinek.
Základ služby Movescounom je podobný webovým protějškům aplikací Runkeeper či Endomondo, nebo přímo konkurenčnímu Garmin Connectu. Najdete tu statistiky svých výkonů, podrobný rozpis každé zaznamenané aktivity, mapu, grafy a hromady čísel. Vedle nastavení osobního profilu však po první synchronizaci najdete i své hodinky, které odtud můžete snadno nastavovat.