Tričko nebo ponožky místo chytrých hodinek. Chytré oblečení umí měřit pohyb

Ivana Dunková

Vědci z Massachusettského technologického institutu pracují na technologii , která by mohla obrátit naruby svět nositelné elektroniky. Místo chytrých náramků a hodinek bychom mohli nosit chytré oblečení, které bude schopné měřit fyzickou a sportovní aktivitu.

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Hlavní výhodou tohoto řešení má být jeho přirozenost a jednoduchost – prostě si na sebe vezmete třeba tričko nebo ponožky. Chytrý oděv bude obsahovat speciální vlákna, schopná snímat váš pohyb. Oblečení může rozpoznat sezení, chůzi, ale i nejrůznější typy cvičení.

Chytré oblečení

Vědci z laboratoře výpočetní techniky a umělé inteligence (CSAIL) uvádějí, že jejich oblečení lze použít pro atletický trénink a rehabilitaci. Se svolením pacientů by dokonce mohlo pomáhat sledovat zdraví obyvatel v zařízeních asistované péče a zjistit, když například někdo upadne nebo je v bezvědomí.

Nositelnosti se naučí měřit krevní tlak – díky novému senzoru Valencell

Během výzkumu vznikla řada prototypů, od ponožek, přes rukavice až po vestu. Oděvy jsou utkány z běžných textilních vláken a malého množství takzvaných funkčních vláken , která snímají tlak v nich oblečené osoby.

Dle Yiyue Luo je klíčovou výhodou tohoto designu skutečnost, že na rozdíl od mnoha stávajících nositelností ho lze využít v sériové výrobě oděvů. Strojově pletené textilie jsou měkké, elastické, prodyšné a mohou mít širokou škálu podob.

„Dosud bylo těžké vyvinout sériově vyrobitelné nositelné zařízení, které poskytuje přesná data z velkého počtu senzorů,“ říká Luo. „Když vyrobíte spoustu senzorů, tak některé nebudou fungovat a další budou fungovat hůř než jiné, takže jsme vyvinuli samoopravný mechanismus, který využívá k rozpoznání a opravě algoritmy strojového učení.“

Měření aktivit

Chytré oblečení má celou řadu schopností . Například ponožky detekují pohyb tak, že porovnávají, jak odlišné sekvence stop korelují s různými pózami. Vesta může detekovat polohu uživatele a provozovanou aktivitu.

Kromě samotného „hardwaru“ vědci uvažují také o dalším praktickém využití. Například trenér by pomocí senzorů mohl analyzovat pohyb svých svěřenců a poskytovat jim zpětnou vazbu. Další možností je porovnání prováděných cviků se záznamy profesionálního sportovce.

Je tohle svatý grál nositelností? Japonci předvedli hodinky, které i bez jehly změří cukr v krvi

Wan Shou dodává: „Oblečení schopné snímat dotyky ve vysokém rozlišení otevírá vědcům mnoho nových vzrušujících oblastí použití, které budou prozkoumávat v nadcházejících letech.“ Chytré oděvy by mohly najít uplatnění třeba v robotice, kde by robotům poskytly schopnost hmatového vnímání.